Kontakt

Ing. Ján Džunko 
PROJEKT ELEKTRO

images 1    jan.dzunko@gmail.com
kontakt +421 908 31 81 34

IČO: 46052232

DIČ: 1083210612
Veľký Lipník 226, 065 33


Facebook

     Staňte sa našimi fanúšikmi 

     na Facebooku

     Podporte nas aj na facebooku

Partners

modneveci darcek logo


modniveci.cz


www.modischesachen.dewww.versabe.com
Anketa

Pri výbere solárnej zostavy by ste sa rozhodli pre
 
Na úvod

Malé vodné elektrárne boli a sú najspoľahlivejší zdroj energie. Z obnoviteľných zdrojov energie majú prvenstvo v elektroenergetike. Je na škodu, že k veľkému počtu navrhovaných elektrárni sa stavajú miestni obyvatelia, ochrancovia prírody a rybári negatívne. Sami si neuvedomujeme, že denno - denne využívame elektrickú energiu v domácnostiach, práci no aj na ochranu prírodu. Zvykli sme si, že mať doma v zástrčke 230V je od štátu povinnosť a keď jadrová alebo tepelná elektráreň nie je  blízko našich obydlí, nie je to ani náš problém. Už dnes vidíme, že to nie je pravda a výkyvy počasia nám to len potvrdzujú. Preto treba nájsť kompromis na každej lokalite, kde sa dá postaviť vodná elektráreň, aby sme neničili prírodu výrobou elektrickej energie z iných životu prostredia neprijateľných foriem energie a tak si vlastne zachránili aj vlastný život alebo život našich detí.
       Derivačné vodné elektrárne majú zanedbateľný vplyv na životné prostredie. Tento typ sa stavia poväčšine na potokoch, kde je väčší spád ako prietok. Vzhľadom na charakter tokov tento typ elektrárni nefunguje nepretržite, ale hlavne pri väčšom prietoku. V prípade sucha tak neodoberajú vodu z pôvodného koryta a ponechávajú všetku vodu pre potreby fauny a flóry žijúcej vo vode.  
      Haťové vodné elektrárne okrem relatívne nízkej priehrady, ktorá bráni voľnému pohybu rýb v rieke, nemá ďalšie negatívne vplyvy na ŽP. V tomto prípade sa stavajú rybo chody pre voľný pohyb rýb. Vzdutím priehrady sa vytvorí pre ryby nový priestor, kde sa môžu ryby zdržiavať.
      Väčšie vodné elektrárne ovplyvnia ŽP, no nikdy tak negatívne, ako tepelné alebo jadrové elektrárne. Preto ak chceme používať elektrickú energiu v dome alebo dnešné výrobky, ktoré by sme bez jej pomoci určite tak lacno nevyrobili, tak musíme začať znášať obnoviteľné zdroje energie v našom blízkom okolí.